کارسوق، کارگاه آموزشی دانش آموزی است که یک یا چند نفر از متخصصان در یک موضوع خاص علمی و فناوری با دانش آموزان شرکت کننده و علاقمند به بحث، تبادل نظر و فعالیت می پردازند تا شرکت کنندگان بتوانند راجع به آن موضوع اطلاعات و مهارت بیشتری کسب نمایند. این کارگاه ها فرصتی است تا دانش آموزان در محیطی جذاب، فارغ از محدودیت های نظام کلاسیک آموزشی با علوم و فناوری های گوناگون آشنا شوند.کارسوق های دانش آموزی که توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار میگردد نیز به منظور تقویت رویکرد آموزشِ پژوهش محور و هدایت دانش آموزان به سمت رشته های اولویت دار علم و فناوری در کشور طراحی شده اند.
از میان فناوری های مطرح دنیا، زیست فناوری، از مهمترین و تاثیرگذارترین فناوری ها است که یكی از محورهای اساسی توسعه در بسیاری از كشورها قلمداد میشود. با توجه به توانمندی شرکت پویا پژوهان بسپار در برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه دانش آموزان، به سفارش ستاد توسعه زیست فناوری و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، کارسوق ملی ” مهندسی ژنتیک” در حوزه زیست فناوری ویژه دانش آموزان متوسطه اول مراکز ملی پرورش استعدادهای درخشان طراحی و محتوای آموزشی آن توسط تیم علمی بسپار تهیه گردید.
این برنامه شامل دو بخش آموزشی و پژوهشی می باشد. دانشآموزان بعد از ثبت نام به صورت تیمی، آموزشهای لازم را طی دوره حضوری و غیرحضوری دریافت می کنند. دوره حضوری این دوره شامل آموزشهای تخصصی است که در فضای آزمایشگاهی و به صورت عملی برگزار شده و از جذابیت بسیار بالایی برای دانش آموزان برخوردار است. بعد این آموزش ها، تیمها با ارائه یک پروپوزال پژوهشی وارد بخش پژوهش شده و بین ۳ تا ۵ ماه زمان برای انجام پروژه تحقیقاتی خواهند داشت. تیم های پذیرفته شده در مرحله اول وارد مسابقه حضوری میشوند. در این مرحله به هر تیم غرفه ای اختصاص یافته و پروژه تیمها به صورت حضوری داوری میگردد. در نهایت تیمهای برگزیده انتخاب و جوایز نقدی و غیر نقدی به آنها تعلق می گیرد.
این رویداد ملی تا کنون سه دوره طی سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ توسط تیم علمی و اجرایی پویا پژوهان بسپار برگزار شده است. در سومین دوره این رویداد بیش از ۶۴۰۰ دانش آموز از سراسر کشور شرکت نمودند. در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز با توجه به شرایط ناشی از همهگیری کرونا، رویداد کارسوق ایده پردازی در مهندسی ژنتیک با مدیریت علمی تیم بسپار برگزار شد.
برای دیدن تصاویر مربوط به این رویداد به گالری سایت زیستمن و برای مشاهده کلیپ های این رویداد به صفحه آپارات بسپار مراجعه کنید.

#کارسوق
#کارسوق_مهندسی_ژنتیک
#زیست_فناوری
#ستاد_توسعه_زیست_فناوری
#سمپاد

فهرست