گوشی‌های هوشمند و شناسایی جلبک‌های مضر آب

هنگامی که نوزاد پستانک را می‌مکد، مقداری از بزاق او از طریق یک لوله باریک به درون پستانک وارد می‌شود که با کمک آن توانسته‌اند بر سلامت نوزاد نظارت کنند.
ساخت پستانک هوشمند
دی ۲۴, ۱۳۹۸
اطلاعیه شماره ۲۵ : دریافت فایل پروپوزال
بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
شناسایی آلودگی‌های جلبکی یک نمونه آب به کمک سیستم‌های جدید مبتنی بر گوشی‌های هوشمند

شناسایی آلودگی‌های جلبکی یک نمونه آب به کمک سیستم‌های جدید مبتنی بر گوشی‌های هوشمند

برخی جلبک‌های فعال در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها مواد مسمومی را از خود متصاعد کرده و آب‌ها را آلوده می‌کند که شناسایی این نوع آلودگی‌ها با یک ابزار مبتنی بر گوشی‌های هوشمند ممکن شده است. یک سیستم جدید مبتنی بر استفاده از گوشی های هوشمند به محققان امکان می‌دهد تا در عرض چند دقیقه آلودگی‌های جلبکی یک نمونه آب را شناسایی کرده و آن را به درستی تشخیص دهند. به طور معمول، انجام این کار مستلزم انتقال نمونه آب مشکوک به آزمایشگاه و آزمایش آن است و این کار هم وقت‌گیر و هم زمان بر است و افراد محلی تلاش می‌کنند با جوشاندن آب آلودگی‌های جلبکی را از بین ببرند. اما محققان، سیستمی جدید و سه بخشی را برای بررسی سریع این موضوع ابداع کرده‌اند، این سیستم دارای یک پلاتفورم چاپ سه بعدی حاوی اجزای الکترونیکی، گوشی هوشمند قرار گیرنده بر روی این پلتفرم و یک تراشه میکروسیال قابل استفاده مجدد است. این تراشه دارای یک پوشش پلیمری خاص موسوم به تیتانیوم اکسید فتالوسیانین است که یک جریان الکترونیکی را در صورت قرارگرفتن در معرض نور ایجاد می کند. این مجموعه بر روی صفحه گوشی هوشمند قرار می‌گیرد و پس از آن قطرات آب به آن اضافه می شود. سپس گوشی الگوی نوری خاصی را به سمت تراشه می‌تاباند که منجر به تغییر ولتاژ در سطح آن می‌شود و دانشمندان با مشاهده و تحلیل سریع تغییر ولتاژ مذکور و نیز کمک گرفتن از یک منبع نور ال ای دی و فیلترهای خاص سبز می‌توانند در مورد آلودگی یا عدم آلودگی آب جلبکی اظهار نظر کنند.

کل این فرایند ۱۵ دقیقه به طول می انجامد و کل هزینه ساخت ابزار مورد نیاز بدین منظور بدون درنظر گرفتن گوشی هوشمند مورد استفاده ۲۲۰ دلار است، دقت این روش فعلا ۹۰ درصد است که محققان درصدد افزایش آن هستند.

Free WordPress Themes